Systemy Rekuperacji

 

 

 

Rekuperacja to nowoczesny system mechanicznej wentylacji polegający na odzyskiwaniu energii cieplnej przy pomocy wymiennika ciepła. Odzysk ciepła otrzymujemy dzięki specjalnemu wymiennikowi krzyżowemu (rekuperator). Polega on na dostarczeniu i ogrzaniu świeżego powietrza do budynku mieszkalnego za pomocą wywiewu powietrza ciepłego zużytego, bez możliwości mieszania się.

 

Centrale wentylacyjne / Rekuperatory

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów JANLUX proponuje Centrale Wentylacje z rekuperacją, które znajdują zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym, budynkach biurowych małej przedsiębiorczości oraz w budynkach użyteczności publicznej.

Niekwestionowaną zaletą central DOSPEL jest odzyskiwanie znacznej ilości ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Do tego celu służy urządzenie jakim jest wymiennik ciepła, czyli rekuperator. DOSPEL Comfort w centralach OPTIMAL, LUNA stosuje wymiennik przeciwprądowy. Pozwala to na efektywniejszy, niż w przypadku wymiennika krzyżowego, sięgający 95% odzysk ciepła.

 

 

 

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła dostępne w Naszej ofercie:

                  OPTIMAL                        LUNA                           DAYTONA                           SELEN II

 

 

Centrala wentylacyjna (rekuperator) SELEN II

 

Konstruktorzy BERLUF zmodernizowali centralę SELEN 500 ,800 która od grudnia 2011 w ofercie Lidera Innowacji pojawiła się jako nowa centrala wentylacyjna SELEN II 500 oraz SELEN II 800. 

Urządzenie wentylacyjne skierowane na komfort wentylacji. Wszystkie elementy seryjnie dostarczane z centralą wentylacyjną są odpowiedzialne za zapewnienie najwyższego komfortu powietrza, którym oddychamy. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu trzech hybrydowych wymienników ciepła charakteryzujących się dużą sprawnością odzysku ciepła oraz wysokiej klasy filtrów powietrza zapewniających czyste powietrze.

 

Dane techniczne

 

Nazwa parametru SELEN 500 DC SELEN 800 DC
wymiary (D x W x SZ) 1740 mm x 946 mm x 361 mm 1740 mm x 946 mm x 361 mm
średnica przyłączy wentylacyjnych fi 250 mm fi 250 mm
waga 74 kg 76 kg
zakres wydajności 0 - 680 m³/h 0 - 910 m³/h
zakres sprężu 0 - 650 Pa 0 - 780 Pa
wydajność przy 100 Pa 550 m³/h 800 m³/h
zasilanie 230 VAC/ 50 Hz 230 VAC/ 50 Hz
wentylatory 2x95 W 48 VDC 2x130 W 48 VDC
pobór mocy wentylatorów 200 W 270 W
pobór mocy nagrzewnicy wstępnej 800 W 800 W
ciśnienie akustyczne < 52 dB < 52 dB
powierzchnia wentylowanych pomieszczeń 400 m² 650 m²
 

 

Dokumentacja Techniczno-Ruchowa:

 

 

 

Przykład montażu rekuperatora SELEN II

1. Moduł GWC-MAX
2. Nagrzewnica wodna
3. Centrala wentylacyjna SELEN II
4. Przewód wentylacyjny TERMOFLEKS
5. Anemostat
6. Wlot powietrza świeżego (czerpnia)
7. Wylot powietrza zużytego (wyrzutnia)
8. Nawiew powietrza świeżego (anemostat)
9. Wywiew powietrza zużytego (anemostat)
10. Trójnik

 

 

Centrala wentylacyjna (rekuperator) DAYTONA

Jest urządzaniem dedykowanym do pomieszczeń użyteczności zarówno publicznej jak i mieszkalnej. Zadaniem centrali jest doprowadzenie powietrza świeżego z zewnątrz oraz odprowadzeniem zużytego z pomieszczeń przy jednoczesnym odzysku energii cieplnej. Centrala charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem odzysku ciepła do 95%. Ruchome króćce pozwalają na poziomą lub pionową instalację przewodów wentylacyjnych.

 

 

Dane techniczne

 

Nazwa parametru DAYTONA 250 DC DAYTONA 350 DC
wymiary (D x W x SZ)
- z króćcami ustawionymi poziomo
- z króćcami ustawionymi pionowo
915 mm x 580 mm x 530 mm
915 mm x 650 mm x 530 mm
915 mm x 580 mm x 530 mm
915 mm x 650 mm x 530 mm
średnica przyłączy wentylacyjnych 150 mm 150 mm
wydatek powietrza (150 Pa) 250 m³/h 350 m³/h
spręż dyspozycyjny 0 - 320 Pa 0 - 400 Pa
pobór mocy max. 150 W max. 200 W
sprawność odzysku ciepła do 95% do 95%
napięcie zasilania 230 VAC/ 50 Hz 230 VAC/ 50 Hz
prędkość obrotowa silnika 1400 obr/ min. 1650 obr/ min.
typ łożysk silnika toczne toczne
ciśnienie akustyczne do 50 dB(A)/ 1m do 52 dB(A)/ 1m
klasa izolacji || ||
stopień ochrony IP 44 IP 44
waga 26 kg 26 kg
 


Dokumentacja Techniczno-Ruchowa:

 

 

 

Przykład montażu rekuperatora DAYTONA

 

1. Moduł GWC-MAX
2. Nagrzewnica wodna
3. Centrala wentylacyjna DAYTONA
4. Przewód wentylacyjny TERMOFLEKS
5. Anemostat
6. Wlot powietrza świeżego (czerpnia) 
7. Wylot powietrza zużytego (wyrzutnia)
8. Nawiew powietrza świeżego (anemostat)
9. Wywiew powietrza zużytego (anemostat)
10. Trójnik

 

Optimal - Centrale wentylacyjne / Rekuperatory


 
 

 

Centrala wentylacyjna OPTIMAL przeznaczona jest do zapewnienia wymiany powietrza w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych. Zadaniem centrali jest doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz oraz odprowadzenie powietrza zużytego z pomieszczeń z jednoczesnym odzyskiem energii cieplnej (rekuperacja). Centrala wentylacyjna OPTIMAL posiada wydzielony wymienny moduł automatyki, w którym prowadzone są połączenia elektryczne. W celach serwisowych moduł ten może być w całości demontowany i badany na oddzielnym stanowisku serwisowym. Centrala wentylacyjna została wyposażona w sterownik z kalendarzem tygodniowym. Instrukcja obsługi sterownika jest zawarta w oddzielnym dokumencie. Sterownik dostarczony jest z przewodem połączeniowym o długości 20 m zakończonym wtykami typu RJ11. Podłączenie sterownika polega na umiejscowieniu wtyków przewodu odpowiednio do gniazda sterownika i centrali. Sterownik docelowo należy umieścić na ścianie, przy czym należy przewidzieć sposób prowadzenia przewodu od centrali do sterownika. Średnice zewnętrzne króćców wynoszą 198 mm i są dopasowane do standardowych kanałów wentylacyjnych Termoflex o średnicy 200 mm. Kanały wentylacyjne należy montować starannie z zastosowaniem opasek zaciskowych typu OZ (4 sztuki). W przypadku montażu centrali w miejscach w których temperatura może przekroczyć dolną granicę 12 °C lub górną 32 °C zaleca się dodatkowe ocieplenie kanałów wentylacyjnych za pomocą wełny mineralnej o grubości minimalnej 30 mm. Operacja taka zapewni sprawne i wydajne działanie systemu wentylacyjnego. 

 


DTR Optimal

Instrukcja obsługi sterownika tygodniowego

 


 

 

 

Luna - Centrale wentylacyjne / Rekuperatory


 
 


Centrala wentylacyjna Luna 200 przeznaczona jest do zapewnienia wymiany powietrza w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych. Zadaniem centrali jest doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz oraz odprowadzenie powietrza zużytego z pomieszczeń z jednoczesnym odzyskiem energii cieplnej (rekuperacja). Centrala standardowo wyposażona jest w bypass uruchamiany bez konieczności otwierania obudowy. Centrala wentylacyjna Luna standardowo wyposażona jest w bypass. Jest on uruchamiany przy pomocy dźwigni znajdującej się na obudowie. W momencie gdy bypass jest otwarty nie następuje wymiana ciepła w wymienniku. Aby otworzyć bypass należy obrócić dźwignię bypassu o kąt 90 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Bypass służy do swobodnego chłodzenia pomieszczeń wentylowanych przy pomocy chłodnego powietrza np. z GWC.